Nok - nok ...
Ai fost deconectat Sad
Vrei sa te conectezi din nou ? cioc, cioc
Nok - nok ...
Ai fost deconectat Sad
Vrei sa te conectezi din nou ? cioc, cioc
Nok - nok ...
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Nok - nok ...

Poarta catre o noua lume
 
AcasaAcasa  GalerieGalerie  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Ultimele subiecte
» Cafeneaua de langa plaja
Pina Colada cocktail EmptyMier Ian 13, 2010 4:41 pm Scris de daria_ta

» Castigi bani daca esti serios si respecti regulamentul!!!!!
Pina Colada cocktail EmptyVin Dec 04, 2009 1:11 am Scris de HoneyBunny

» Filmele copilariei
Pina Colada cocktail EmptyVin Dec 04, 2009 1:05 am Scris de HoneyBunny

» La "Motoare"
Pina Colada cocktail EmptyLun Noi 30, 2009 3:01 am Scris de Spyder

» .....business
Pina Colada cocktail EmptySam Noi 28, 2009 12:53 am Scris de HoneyBunny

» Cuba Libre cocktail
Pina Colada cocktail EmptySam Noi 28, 2009 12:28 am Scris de Spyder

» Pina Colada cocktail
Pina Colada cocktail EmptySam Noi 28, 2009 12:08 am Scris de Spyder

Radio
PLAY! » Gold FM Romania live in flash player sau media player. Turn off pop-up blocker.
Nok-nok horoscop
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Top postatori
Spyder (108)
Pina Colada cocktail Vote_lcapPina Colada cocktail Voting_barPina Colada cocktail Vote_rcap 
HoneyBunny (99)
Pina Colada cocktail Vote_lcapPina Colada cocktail Voting_barPina Colada cocktail Vote_rcap 
Admin (83)
Pina Colada cocktail Vote_lcapPina Colada cocktail Voting_barPina Colada cocktail Vote_rcap 
Mysterious_N (71)
Pina Colada cocktail Vote_lcapPina Colada cocktail Voting_barPina Colada cocktail Vote_rcap 
daria_ta (55)
Pina Colada cocktail Vote_lcapPina Colada cocktail Voting_barPina Colada cocktail Vote_rcap 
DrunkenFrog (9)
Pina Colada cocktail Vote_lcapPina Colada cocktail Voting_barPina Colada cocktail Vote_rcap 
mell (6)
Pina Colada cocktail Vote_lcapPina Colada cocktail Voting_barPina Colada cocktail Vote_rcap 
Hertzuletz (3)
Pina Colada cocktail Vote_lcapPina Colada cocktail Voting_barPina Colada cocktail Vote_rcap 
googoodoll (2)
Pina Colada cocktail Vote_lcapPina Colada cocktail Voting_barPina Colada cocktail Vote_rcap 
cchebac (2)
Pina Colada cocktail Vote_lcapPina Colada cocktail Voting_barPina Colada cocktail Vote_rcap 
Inima copiilor

 

 Pina Colada cocktail

In jos 
AutorMesaj
Spyder

Spyder


Mesaje : 108
Data de inscriere : 05/11/2009
Localizare : Bucuresti

Pina Colada cocktail Empty
MesajSubiect: Pina Colada cocktail   Pina Colada cocktail EmptySam Noi 28, 2009 12:08 am

Povestea "Pina Colada" incepe in anii '50, in Puerto Rico, unde Ramon Marrero si-a pierdut multe nopti la tejgheaua barului unde isi facea meseria.

Din multe combinari si profunde analize, a obtinut intr-un final ceea ce unii numesc - esenta si secretul barmanilor - un cocktail care "a zapacit" de atunci milioane de oameni. Simplitate si succes, in doua cuvinte, si cateva ingrediente: rom, lapte de nuca de cocos, suc de ananas, gheata.

Se folosesc insa si accesorii: umbreluta de ornament, o felie de ananas, o cireasa rosie si/sau o jumatate de nuca de cocos, un fruct de ananas golit de miez, pentru ca bautura sa fie si mai tentanta.

Povestea merge mai departe si se spune ca de fapt "Pina Colada" a fost servita pentru prima data pe o corabie, la inceputul secolului al XIX-lea, atunci cand piratii erau stapanii marilor, iar Roberto Cofresi, capitanul lor, ii incuraja cu un amestec de rom, lapte de cocos si suc de ananas.

Amestecul a ramas in istorie, iar reteta s-a diversificat, de-a lungul timpului, astfel ca bautura este azi si "Pina Colada Virgin" (fara rom) sau "Amaretto Colada", in care romul este inlocuit cu un lichior aromat de migdale.

Ingrediente:
90 ml rom slab
3 lg lapte de cocos
3 lg ananas bucatele
1- 2 cani gheata sparta (1 cana = 250 ml)
1 felie ananas

Ingredientele se introduc intr-un blender si se mixeaza la viteza mare.
Bautura se serveste in pahare inalte.

Sus In jos
 
Pina Colada cocktail
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Pina Colada Cocktail

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Nok - nok ... :: Prima categorie :: Bucataria noastra :: Bauturi :: Cocktailuri-
Mergi direct la: