Nok - nok ...
Ai fost deconectat Sad
Vrei sa te conectezi din nou ? cioc, cioc
Nok - nok ...
Ai fost deconectat Sad
Vrei sa te conectezi din nou ? cioc, cioc
Nok - nok ...
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Nok - nok ...

Poarta catre o noua lume
 
AcasaAcasa  GalerieGalerie  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Ultimele subiecte
» Cafeneaua de langa plaja
Vita Sichuan cu portocale EmptyMier Ian 13, 2010 4:41 pm Scris de daria_ta

» Castigi bani daca esti serios si respecti regulamentul!!!!!
Vita Sichuan cu portocale EmptyVin Dec 04, 2009 1:11 am Scris de HoneyBunny

» Filmele copilariei
Vita Sichuan cu portocale EmptyVin Dec 04, 2009 1:05 am Scris de HoneyBunny

» La "Motoare"
Vita Sichuan cu portocale EmptyLun Noi 30, 2009 3:01 am Scris de Spyder

» .....business
Vita Sichuan cu portocale EmptySam Noi 28, 2009 12:53 am Scris de HoneyBunny

» Cuba Libre cocktail
Vita Sichuan cu portocale EmptySam Noi 28, 2009 12:28 am Scris de Spyder

» Pina Colada cocktail
Vita Sichuan cu portocale EmptySam Noi 28, 2009 12:08 am Scris de Spyder

Radio
PLAY! » Gold FM Romania live in flash player sau media player. Turn off pop-up blocker.
Nok-nok horoscop
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Top postatori
Spyder (108)
Vita Sichuan cu portocale Vote_lcapVita Sichuan cu portocale Voting_barVita Sichuan cu portocale Vote_rcap 
HoneyBunny (99)
Vita Sichuan cu portocale Vote_lcapVita Sichuan cu portocale Voting_barVita Sichuan cu portocale Vote_rcap 
Admin (83)
Vita Sichuan cu portocale Vote_lcapVita Sichuan cu portocale Voting_barVita Sichuan cu portocale Vote_rcap 
Mysterious_N (71)
Vita Sichuan cu portocale Vote_lcapVita Sichuan cu portocale Voting_barVita Sichuan cu portocale Vote_rcap 
daria_ta (55)
Vita Sichuan cu portocale Vote_lcapVita Sichuan cu portocale Voting_barVita Sichuan cu portocale Vote_rcap 
DrunkenFrog (9)
Vita Sichuan cu portocale Vote_lcapVita Sichuan cu portocale Voting_barVita Sichuan cu portocale Vote_rcap 
mell (6)
Vita Sichuan cu portocale Vote_lcapVita Sichuan cu portocale Voting_barVita Sichuan cu portocale Vote_rcap 
Hertzuletz (3)
Vita Sichuan cu portocale Vote_lcapVita Sichuan cu portocale Voting_barVita Sichuan cu portocale Vote_rcap 
googoodoll (2)
Vita Sichuan cu portocale Vote_lcapVita Sichuan cu portocale Voting_barVita Sichuan cu portocale Vote_rcap 
cchebac (2)
Vita Sichuan cu portocale Vote_lcapVita Sichuan cu portocale Voting_barVita Sichuan cu portocale Vote_rcap 
Inima copiilor

 

 Vita Sichuan cu portocale

In jos 
AutorMesaj
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 83
Data de inscriere : 16/09/2009

Vita Sichuan cu portocale Empty
MesajSubiect: Vita Sichuan cu portocale   Vita Sichuan cu portocale EmptyMar Noi 10, 2009 3:26 am

Vita Sichuan cu portocale

Timp preparare: 30 min.
Nr. portii: 2
Status: netestat

Ingrediente
Pentru carnea de vită
1 lingura de vin de orez Shaoxing sau Sherry
2 linguri sos de soia
2 linguri de miere limpede
4 linguri suc de portocale
piper alb
2 fripturi de carne de vită file
1 lingura de ulei de arahide
100g / 3 ½ oz ciuperci proaspete Shiitake, feliate

Pentru a servi
Salata de frunze mixte
1 portocala, decojita şi segmentata
1 ceapa de primăvară, mărunţită (opţional)

Mod de preparare
1. Pentru marinată, puneti vinul de orez, sosul de soia, mierea, sucul de portocale şi piperul alb într-un castron mare si le amestecati bine. Adaugati fripturile de carne de vită, se acoperă vasul şi se lasă la marinat timp de 10-15 minute in frigider.
2. Se încălzeşte tare un wok şi se adaugă ulei de arahide, apoi se adaugă fripturile, pastrand marinata. Prajiti fripturile 1-2 minute pe fiecare parte ,sau 2-3 minute pentru pentru mediu. Scoateti apoi fripturile pe două plăci de servire, se acoperă cu folie şi se lasă să se raceasca timp de cinci minute.
3. Se toarnă marinată ramasa în wok şi si se gateste timp de 30 de secunde la foc mare, sau până când sosul devine lipicios.
4. Se adaugă ciupercile Shiitake la wok si le prajiti pentru 3-4 minute, sau până când ciupercile sunt moi. Adăugaţi un pic de apă pentru a ajuta la crearea unui abur pentru a găti ciupercile.
5. Pentru a servi, se îndepărtează folia de pe plăci şi intindeti cu lingura ciupercile langa de fripturi.
Garnisiti cu segmente de portocale şi ceapă de primăvară, în cazul în care utilizaţi, precum şi cu frunze de salata mixte.



Sus In jos
https://nok-nok.forumgratuit.ro
 
Vita Sichuan cu portocale
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Nok - nok ... :: Prima categorie :: Bucataria noastra :: Bucataria chinezeasca-
Mergi direct la: