Nok - nok ...
Ai fost deconectat Sad
Vrei sa te conectezi din nou ? cioc, cioc
Nok - nok ...
Ai fost deconectat Sad
Vrei sa te conectezi din nou ? cioc, cioc
Nok - nok ...
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Nok - nok ...

Poarta catre o noua lume
 
AcasaAcasa  GalerieGalerie  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Ultimele subiecte
» Cafeneaua de langa plaja
Perisoare "cap de leu" EmptyMier Ian 13, 2010 4:41 pm Scris de daria_ta

» Castigi bani daca esti serios si respecti regulamentul!!!!!
Perisoare "cap de leu" EmptyVin Dec 04, 2009 1:11 am Scris de HoneyBunny

» Filmele copilariei
Perisoare "cap de leu" EmptyVin Dec 04, 2009 1:05 am Scris de HoneyBunny

» La "Motoare"
Perisoare "cap de leu" EmptyLun Noi 30, 2009 3:01 am Scris de Spyder

» .....business
Perisoare "cap de leu" EmptySam Noi 28, 2009 12:53 am Scris de HoneyBunny

» Cuba Libre cocktail
Perisoare "cap de leu" EmptySam Noi 28, 2009 12:28 am Scris de Spyder

» Pina Colada cocktail
Perisoare "cap de leu" EmptySam Noi 28, 2009 12:08 am Scris de Spyder

Radio
PLAY! » Gold FM Romania live in flash player sau media player. Turn off pop-up blocker.
Nok-nok horoscop
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Top postatori
Spyder (108)
Perisoare "cap de leu" Vote_lcapPerisoare "cap de leu" Voting_barPerisoare "cap de leu" Vote_rcap 
HoneyBunny (99)
Perisoare "cap de leu" Vote_lcapPerisoare "cap de leu" Voting_barPerisoare "cap de leu" Vote_rcap 
Admin (83)
Perisoare "cap de leu" Vote_lcapPerisoare "cap de leu" Voting_barPerisoare "cap de leu" Vote_rcap 
Mysterious_N (71)
Perisoare "cap de leu" Vote_lcapPerisoare "cap de leu" Voting_barPerisoare "cap de leu" Vote_rcap 
daria_ta (55)
Perisoare "cap de leu" Vote_lcapPerisoare "cap de leu" Voting_barPerisoare "cap de leu" Vote_rcap 
DrunkenFrog (9)
Perisoare "cap de leu" Vote_lcapPerisoare "cap de leu" Voting_barPerisoare "cap de leu" Vote_rcap 
mell (6)
Perisoare "cap de leu" Vote_lcapPerisoare "cap de leu" Voting_barPerisoare "cap de leu" Vote_rcap 
Hertzuletz (3)
Perisoare "cap de leu" Vote_lcapPerisoare "cap de leu" Voting_barPerisoare "cap de leu" Vote_rcap 
googoodoll (2)
Perisoare "cap de leu" Vote_lcapPerisoare "cap de leu" Voting_barPerisoare "cap de leu" Vote_rcap 
cchebac (2)
Perisoare "cap de leu" Vote_lcapPerisoare "cap de leu" Voting_barPerisoare "cap de leu" Vote_rcap 
Inima copiilor

 

 Perisoare "cap de leu"

In jos 
AutorMesaj
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 83
Data de inscriere : 16/09/2009

Perisoare "cap de leu" Empty
MesajSubiect: Perisoare "cap de leu"   Perisoare "cap de leu" EmptyMar Noi 10, 2009 5:47 am

Perisoare "cap de leu"

Ingredientele

Pentru perisoare
500g de carne de vită data prin masina de tocat
4 căţei de usturoi, fin tocat
2 linguri rase rădăcină proaspătă de ghimbir
2 cepe de primăvară, tăiate mărunt
sare de mare
1 lingura de vin de orez Shaoxing sau sherry
2 linguri sos de soia light
1 lingura ulei de seminte de susan prăjite
1 ou bătut
1 cana de faina
piper alb

Pentru garnitura
100ml ulei de arahide
750ml ulei de legume
300g frunze de varza chinezeasca
3 ciuperci uscate din China, inmuiata in apa calda timp de 15 minute, apoi se scurge (alternativ, folosiţi ciuperci proaspete, feliate)
1 lingura sos de soia light
1 lingura de faina în amestec cu 2 linguri de apa rece (opţional)
sare de mare şi piper alb
2 cepe mari de primăvară, feliate
ulei de susan (opţional)

Metodă
1. Pentru perisoare, se pun toate ingredientele de perisoare într-un castron mare şi se amestecă .
2. Cu mâinile umede, să ia o movilă mare de amestec de carne tocată şi se face o minge care este un pic mai mare decât o minge de golf. Se pune pe o farfurie şi se repetă operatia cu amestecul de perisoare rămase.
3. Pentru garnitura, se toarnă ulei de arahide într-un vas adânc şi se încălzeşte . Folosind un polonic de metal, se scufunda perisoarele în ulei şi se acopera cu o parte din ulei. Perisoarele se prajesc pentru 4-5 minute, sau până devin auriu-maro peste tot.
4. Se iau două linguri de ulei de gătit si se pun intr-un castron. Se adauga la tigaie şi aranjaţi feliile de varză chinezească în jurul perisoarelor, curbandu-le in jurul tigaie, apoi se adaugă ciupercile şi sosul de soia şi se fierbe. Acoperiti tigaia şi lasati tigaia la foc uşor timp de 15 minute. Alternativ, gatiti chifteluţele la cuptor; se pun într-un vas caserola, se acoperă cu folie de bucătărie şi se introduc într-un cuptor preîncălzit la 100C timp de 30 de minute. În cazul în care sosul este prea subţire, se adaugă faina şi se amestecă până se îngroasa.
5. Se scot perisoarele din cuptor si se presara cu sare de mare şi piper alb. Se transferă într-o farfurie de servire, garnitura cu ceapă de primăvară si se presara peste un strop de ulei de susan şi se serveşte imediat.


Sus In jos
https://nok-nok.forumgratuit.ro
 
Perisoare "cap de leu"
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Nok - nok ... :: Prima categorie :: Bucataria noastra :: Bucataria chinezeasca-
Mergi direct la: