Nok - nok ...
Ai fost deconectat Sad
Vrei sa te conectezi din nou ? cioc, cioc
Nok - nok ...
Ai fost deconectat Sad
Vrei sa te conectezi din nou ? cioc, cioc
Nok - nok ...
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Nok - nok ...

Poarta catre o noua lume
 
AcasaAcasa  GalerieGalerie  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Ultimele subiecte
» Cafeneaua de langa plaja
Ciorba de peste  Storceagul EmptyMier Ian 13, 2010 4:41 pm Scris de daria_ta

» Castigi bani daca esti serios si respecti regulamentul!!!!!
Ciorba de peste  Storceagul EmptyVin Dec 04, 2009 1:11 am Scris de HoneyBunny

» Filmele copilariei
Ciorba de peste  Storceagul EmptyVin Dec 04, 2009 1:05 am Scris de HoneyBunny

» La "Motoare"
Ciorba de peste  Storceagul EmptyLun Noi 30, 2009 3:01 am Scris de Spyder

» .....business
Ciorba de peste  Storceagul EmptySam Noi 28, 2009 12:53 am Scris de HoneyBunny

» Cuba Libre cocktail
Ciorba de peste  Storceagul EmptySam Noi 28, 2009 12:28 am Scris de Spyder

» Pina Colada cocktail
Ciorba de peste  Storceagul EmptySam Noi 28, 2009 12:08 am Scris de Spyder

Radio
PLAY! » Gold FM Romania live in flash player sau media player. Turn off pop-up blocker.
Nok-nok horoscop
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Top postatori
Spyder (108)
Ciorba de peste  Storceagul Vote_lcapCiorba de peste  Storceagul Voting_barCiorba de peste  Storceagul Vote_rcap 
HoneyBunny (99)
Ciorba de peste  Storceagul Vote_lcapCiorba de peste  Storceagul Voting_barCiorba de peste  Storceagul Vote_rcap 
Admin (83)
Ciorba de peste  Storceagul Vote_lcapCiorba de peste  Storceagul Voting_barCiorba de peste  Storceagul Vote_rcap 
Mysterious_N (71)
Ciorba de peste  Storceagul Vote_lcapCiorba de peste  Storceagul Voting_barCiorba de peste  Storceagul Vote_rcap 
daria_ta (55)
Ciorba de peste  Storceagul Vote_lcapCiorba de peste  Storceagul Voting_barCiorba de peste  Storceagul Vote_rcap 
DrunkenFrog (9)
Ciorba de peste  Storceagul Vote_lcapCiorba de peste  Storceagul Voting_barCiorba de peste  Storceagul Vote_rcap 
mell (6)
Ciorba de peste  Storceagul Vote_lcapCiorba de peste  Storceagul Voting_barCiorba de peste  Storceagul Vote_rcap 
Hertzuletz (3)
Ciorba de peste  Storceagul Vote_lcapCiorba de peste  Storceagul Voting_barCiorba de peste  Storceagul Vote_rcap 
googoodoll (2)
Ciorba de peste  Storceagul Vote_lcapCiorba de peste  Storceagul Voting_barCiorba de peste  Storceagul Vote_rcap 
cchebac (2)
Ciorba de peste  Storceagul Vote_lcapCiorba de peste  Storceagul Voting_barCiorba de peste  Storceagul Vote_rcap 
Inima copiilor

 

 Ciorba de peste Storceagul

In jos 
AutorMesaj
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 83
Data de inscriere : 16/09/2009

Ciorba de peste  Storceagul Empty
MesajSubiect: Ciorba de peste Storceagul   Ciorba de peste  Storceagul EmptyMar Noi 10, 2009 7:07 pm

Ciorba de peste Storceagul

Storceagul se mănâncă într-un singur loc din România — la Sf, Gheorghe — Delta Dunării.

E un amestec de bucătărie ucraineană şi românească, o reţetă un pic pestriţă — şi continentală şi pescărească totodată — dar lejeră.
Se poate face şi cu şalău, şi cu ştiucă, şi cu somon sau alt peşte alb de mare (nu merge însă, zic eu, cu somn sau crap, care-s graşi şi întorc gustul).
Tăria nu se leagă cu ciorba uşoară ci un vinuţ mic şi poznaş, un Sauvignon adolescent de pe dealurile Tulcei.

Ingrediente
•200 g cartofi
1 ceapă
1 morcov
100 g smântână subţire
1 ou
1 linguriţă sare
1 legătură marar
1 vârf cuţit piper pisat
1 kg carne de sturion — morun, nisetru, păstrugă, cegă (sau orice alt peşte mare alb)

Mod de preparare
Se pun 2 litri apă cu sarea şi piperul la fiert.
Se taie în bucăţele cât mai mărunte morcovul, cartofii, ceapa (dar nicicum nu se rad şi nici prin mixer nu se trec, că nu facem cremă).
Se taie carnea de peşte (dezosată!) în cuburi de aproximativ 2 cm latura.
Când apa dă în clocot se pun toate astea la fiert.
Se bate smântână cu oul şi cu o cană de apă.
Se toacă mărarul.
După douăzeci de minute de fiert se adaugă ciorbei noastre smântână şi mărarul, se amestecă puţin şi se dă într-un clocot.

Sus In jos
https://nok-nok.forumgratuit.ro
 
Ciorba de peste Storceagul
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Nok - nok ... :: Prima categorie :: Bucataria noastra :: Bucataria romaneasca-
Mergi direct la: