Nok - nok ...
Ai fost deconectat Sad
Vrei sa te conectezi din nou ? cioc, cioc
Nok - nok ...
Ai fost deconectat Sad
Vrei sa te conectezi din nou ? cioc, cioc
Nok - nok ...
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Nok - nok ...

Poarta catre o noua lume
 
AcasaAcasa  GalerieGalerie  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Ultimele subiecte
» Cafeneaua de langa plaja
Visele si sistemul nervos EmptyMier Ian 13, 2010 4:41 pm Scris de daria_ta

» Castigi bani daca esti serios si respecti regulamentul!!!!!
Visele si sistemul nervos EmptyVin Dec 04, 2009 1:11 am Scris de HoneyBunny

» Filmele copilariei
Visele si sistemul nervos EmptyVin Dec 04, 2009 1:05 am Scris de HoneyBunny

» La "Motoare"
Visele si sistemul nervos EmptyLun Noi 30, 2009 3:01 am Scris de Spyder

» .....business
Visele si sistemul nervos EmptySam Noi 28, 2009 12:53 am Scris de HoneyBunny

» Cuba Libre cocktail
Visele si sistemul nervos EmptySam Noi 28, 2009 12:28 am Scris de Spyder

» Pina Colada cocktail
Visele si sistemul nervos EmptySam Noi 28, 2009 12:08 am Scris de Spyder

Radio
PLAY! » Gold FM Romania live in flash player sau media player. Turn off pop-up blocker.
Nok-nok horoscop
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Top postatori
Spyder (108)
Visele si sistemul nervos Vote_lcapVisele si sistemul nervos Voting_barVisele si sistemul nervos Vote_rcap 
HoneyBunny (99)
Visele si sistemul nervos Vote_lcapVisele si sistemul nervos Voting_barVisele si sistemul nervos Vote_rcap 
Admin (83)
Visele si sistemul nervos Vote_lcapVisele si sistemul nervos Voting_barVisele si sistemul nervos Vote_rcap 
Mysterious_N (71)
Visele si sistemul nervos Vote_lcapVisele si sistemul nervos Voting_barVisele si sistemul nervos Vote_rcap 
daria_ta (55)
Visele si sistemul nervos Vote_lcapVisele si sistemul nervos Voting_barVisele si sistemul nervos Vote_rcap 
DrunkenFrog (9)
Visele si sistemul nervos Vote_lcapVisele si sistemul nervos Voting_barVisele si sistemul nervos Vote_rcap 
mell (6)
Visele si sistemul nervos Vote_lcapVisele si sistemul nervos Voting_barVisele si sistemul nervos Vote_rcap 
Hertzuletz (3)
Visele si sistemul nervos Vote_lcapVisele si sistemul nervos Voting_barVisele si sistemul nervos Vote_rcap 
googoodoll (2)
Visele si sistemul nervos Vote_lcapVisele si sistemul nervos Voting_barVisele si sistemul nervos Vote_rcap 
cchebac (2)
Visele si sistemul nervos Vote_lcapVisele si sistemul nervos Voting_barVisele si sistemul nervos Vote_rcap 
Inima copiilor

 

 Visele si sistemul nervos

In jos 
AutorMesaj
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 83
Data de inscriere : 16/09/2009

Visele si sistemul nervos Empty
MesajSubiect: Visele si sistemul nervos   Visele si sistemul nervos EmptyMier Noi 11, 2009 4:20 pm

Visele si sistemul nervos

Pentru a intelege mai bine ce se poate petrece cand dormim, trebuie sa intelegem unele caracteristici simplificate ale sistemului nervos. Sistemul nervos este impartit in doua subsisteme:

Sistemul Nervos Central - SNC - corespunde anatomic in principal encefalului
Sistemul Nervos vegetativ sau Autonom - SNA - corespunde maduvei spinarii
In starea de veghe SNC prelucreaza informatiile primite de la organele de simt, gestioneaza motricitatea si asigura functiile superioare ca limbajul, memoria etc. In acest timp SNA controleaza functii involuntare ca respiratia, digestia.

Un bun exemplu este servirea mesei. SNC comanda muschilor bratului sa ia furculita si sa o duca la gura. Comanda muschilor maxilarului sa mestece mancarea si sa fie inghitita. In paralel SNA stimuleaza salivarea si digestia.

Fara a aprofunda cu amanunte de specialitate putem afirma ca SNC isi diminueaza activitatea in timpul somnului pe cand SNA functioneaza normal in continuare in special in zona parasimpatica.

Somnul paradoxal consta intr-o repriza neasteptata de activitate a SNC si a diviziunii simpatice a SNA cu exceptia motricitatii si a gandurilor reflexive. In timpul acestor scurte perioade ale somnului are loc visul. De multe ori se intampla sa trebuiasca sa va treziti dar sa preferati sa mai stati “cateva minute” Un vis in aceasta perioada va va da impresia ca ati mai dormit foarte mult dar in realitate vor fi 10-20 minute.
Sus In jos
https://nok-nok.forumgratuit.ro
 
Visele si sistemul nervos
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Nok - nok ... :: Prima categorie :: Despre vise :: Articole-
Mergi direct la: