Nok - nok ...
Ai fost deconectat Sad
Vrei sa te conectezi din nou ? cioc, cioc
Nok - nok ...
Ai fost deconectat Sad
Vrei sa te conectezi din nou ? cioc, cioc
Nok - nok ...
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Nok - nok ...

Poarta catre o noua lume
 
AcasaAcasa  GalerieGalerie  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Ultimele subiecte
» Cafeneaua de langa plaja
Povestirea viselor… EmptyMier Ian 13, 2010 4:41 pm Scris de daria_ta

» Castigi bani daca esti serios si respecti regulamentul!!!!!
Povestirea viselor… EmptyVin Dec 04, 2009 1:11 am Scris de HoneyBunny

» Filmele copilariei
Povestirea viselor… EmptyVin Dec 04, 2009 1:05 am Scris de HoneyBunny

» La "Motoare"
Povestirea viselor… EmptyLun Noi 30, 2009 3:01 am Scris de Spyder

» .....business
Povestirea viselor… EmptySam Noi 28, 2009 12:53 am Scris de HoneyBunny

» Cuba Libre cocktail
Povestirea viselor… EmptySam Noi 28, 2009 12:28 am Scris de Spyder

» Pina Colada cocktail
Povestirea viselor… EmptySam Noi 28, 2009 12:08 am Scris de Spyder

Radio
PLAY! » Gold FM Romania live in flash player sau media player. Turn off pop-up blocker.
Nok-nok horoscop
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Top postatori
Spyder (108)
Povestirea viselor… Vote_lcapPovestirea viselor… Voting_barPovestirea viselor… Vote_rcap 
HoneyBunny (99)
Povestirea viselor… Vote_lcapPovestirea viselor… Voting_barPovestirea viselor… Vote_rcap 
Admin (83)
Povestirea viselor… Vote_lcapPovestirea viselor… Voting_barPovestirea viselor… Vote_rcap 
Mysterious_N (71)
Povestirea viselor… Vote_lcapPovestirea viselor… Voting_barPovestirea viselor… Vote_rcap 
daria_ta (55)
Povestirea viselor… Vote_lcapPovestirea viselor… Voting_barPovestirea viselor… Vote_rcap 
DrunkenFrog (9)
Povestirea viselor… Vote_lcapPovestirea viselor… Voting_barPovestirea viselor… Vote_rcap 
mell (6)
Povestirea viselor… Vote_lcapPovestirea viselor… Voting_barPovestirea viselor… Vote_rcap 
Hertzuletz (3)
Povestirea viselor… Vote_lcapPovestirea viselor… Voting_barPovestirea viselor… Vote_rcap 
googoodoll (2)
Povestirea viselor… Vote_lcapPovestirea viselor… Voting_barPovestirea viselor… Vote_rcap 
cchebac (2)
Povestirea viselor… Vote_lcapPovestirea viselor… Voting_barPovestirea viselor… Vote_rcap 
Inima copiilor

 

 Povestirea viselor…

In jos 
AutorMesaj
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 83
Data de inscriere : 16/09/2009

Povestirea viselor… Empty
MesajSubiect: Povestirea viselor…   Povestirea viselor… EmptyMier Noi 11, 2009 4:37 pm

Povestirea viselor…

Din punct de vedere al aparatului psihic, totul concura pentru ca visul sa nu ajunga la sistemul constient si, prin urmare, sa nu se lase nici o amintire. Insa “perfidia” psihicului nu se opreste aici. El insista in cazul esecului tentativelor sale de a induce amnezia si face in asa fel incat, atunci cand ne amintim visul , acesta sa devina fugitiv si insesizabil. Constatam ca visul dispare, se dilueaza, se sterge pe masura ce incercam sa ni-l reamintim. Iata de ce este necesar sa il redam in scris sau macar sa il povestim cu voce tare. Ne fixam adesea, chiar fara a sti, pentru ca facem aceasta instinctiv, un vis povestindu-l partenerului, unui prieten, unui coleg de serviciu etc. Dar nu am ajuns inca la capatul dificultatilor, deoarece, din cauza absurditatii sale, visul se dovedeste adesea imposibil de povestit. Improbabilitatile, anacronismele, nonsensurile productiilor noastre imaginare fac nararea lor delicata, ca sa nu spunem imposibila. Dificultatea este in egala masura datorata formei viselor, care sunt in principal construite din imagini, sentimente si emotii, adica din elemente a caror verbalizare si rationalizare este dificila. Povestirea visului este dezlanta si confuza.Prezinta lipsuri, indoieli si imprecizii, ca sa nu mai spunem ca subiectul insusi face deja, de la sine, o prima interpretare (inconstienta) a visului. Il trateaza conform propiei sale subiectivitati. Insa, in ciuda tuturor impreciziilor, slabiciunilor si lipsurilor, povestirea visului cobstituie etapa prealabila interpretarii. Avem adesea dificultati in a observa, a povesti, a asculta fara a judeca. Trebuie deci sa ne straduim sa ramanem cat mai neutri posibil. Este ca atunci cand trebuie sa descriem hainele unei persoane. Avem tendinta de a oferi in acelsi timp impresiile noastre si de a emite judecati de valoare etc. Am spune: are o palarie incntatoare, ceea ce tine de judecata si constituie o opinie personala. Mai departe, observatiile noastre nu mai sunt obiective, ci fac apel la propriile referinte, impresii si emotii. In schimb, daca ne multumim sa ne spunem : poarta o palarie cu borurile largi, cu o panglica mov, nu iesim din cadrul observarii si ramanem obiectivi. In cazul visului, trebuie aplicat acelasi procedeu, inscriind separat sau intre paranteze emotiile ulterioare. Interpretarea, in speta cautarea unui sens, va opera prin articularea dintre vis si realitate, dintre inconstient si constient.
Sus In jos
https://nok-nok.forumgratuit.ro
 
Povestirea viselor…
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Rememorarea viselor
» Transformarea viselor in imagini
» Interpretarea viselor din timpul sarcinii

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Nok - nok ... :: Prima categorie :: Despre vise :: Articole-
Mergi direct la: