Nok - nok ...
Ai fost deconectat Sad
Vrei sa te conectezi din nou ? cioc, cioc
Nok - nok ...
Ai fost deconectat Sad
Vrei sa te conectezi din nou ? cioc, cioc
Nok - nok ...
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Nok - nok ...

Poarta catre o noua lume
 
AcasaAcasa  GalerieGalerie  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Ultimele subiecte
» Cafeneaua de langa plaja
Cosmarul, definitie EmptyMier Ian 13, 2010 4:41 pm Scris de daria_ta

» Castigi bani daca esti serios si respecti regulamentul!!!!!
Cosmarul, definitie EmptyVin Dec 04, 2009 1:11 am Scris de HoneyBunny

» Filmele copilariei
Cosmarul, definitie EmptyVin Dec 04, 2009 1:05 am Scris de HoneyBunny

» La "Motoare"
Cosmarul, definitie EmptyLun Noi 30, 2009 3:01 am Scris de Spyder

» .....business
Cosmarul, definitie EmptySam Noi 28, 2009 12:53 am Scris de HoneyBunny

» Cuba Libre cocktail
Cosmarul, definitie EmptySam Noi 28, 2009 12:28 am Scris de Spyder

» Pina Colada cocktail
Cosmarul, definitie EmptySam Noi 28, 2009 12:08 am Scris de Spyder

Radio
PLAY! » Gold FM Romania live in flash player sau media player. Turn off pop-up blocker.
Nok-nok horoscop
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Top postatori
Spyder (108)
Cosmarul, definitie Vote_lcapCosmarul, definitie Voting_barCosmarul, definitie Vote_rcap 
HoneyBunny (99)
Cosmarul, definitie Vote_lcapCosmarul, definitie Voting_barCosmarul, definitie Vote_rcap 
Admin (83)
Cosmarul, definitie Vote_lcapCosmarul, definitie Voting_barCosmarul, definitie Vote_rcap 
Mysterious_N (71)
Cosmarul, definitie Vote_lcapCosmarul, definitie Voting_barCosmarul, definitie Vote_rcap 
daria_ta (55)
Cosmarul, definitie Vote_lcapCosmarul, definitie Voting_barCosmarul, definitie Vote_rcap 
DrunkenFrog (9)
Cosmarul, definitie Vote_lcapCosmarul, definitie Voting_barCosmarul, definitie Vote_rcap 
mell (6)
Cosmarul, definitie Vote_lcapCosmarul, definitie Voting_barCosmarul, definitie Vote_rcap 
Hertzuletz (3)
Cosmarul, definitie Vote_lcapCosmarul, definitie Voting_barCosmarul, definitie Vote_rcap 
googoodoll (2)
Cosmarul, definitie Vote_lcapCosmarul, definitie Voting_barCosmarul, definitie Vote_rcap 
cchebac (2)
Cosmarul, definitie Vote_lcapCosmarul, definitie Voting_barCosmarul, definitie Vote_rcap 
Inima copiilor

 

 Cosmarul, definitie

In jos 
AutorMesaj
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 83
Data de inscriere : 16/09/2009

Cosmarul, definitie Empty
MesajSubiect: Cosmarul, definitie   Cosmarul, definitie EmptyMier Noi 11, 2009 4:39 pm

Cosmarul

Potrivit cercetatorilor americani, 85% dintre adulti au cel putin un cosmar pe an. Ele devin o problema serioasa atunci cand incep sa se repete sau sa se produca in timpul somnului de zi. Persoanele care au adesea cosmaruri sufera in general de anxietate, iar nivelul lor de stres este foarte mare. Vestea buna este insa ca, odata stabilite originile cosmarurilor, pot fi gasite cu o destul de mare usurinta si solutiile potrivite pentru tratarea lor. Toti avem sau am avut cosmaruri. Din unele ne trezim lac de sudoare si ramanem afectati pe viata. Cei mai multi dintre noi au avut ocazia sa experimenteze vise inspaimantatoare, cel putin o data in viata. Daca aceste cosmaruri sunt intense si repetate, ele pot fi semnul unei anxietati profunde. Cosmarul este un vis ce are loc in timpul somnului REM (perioada a somnului in care apare miscarea rapida a ochilor). El provoaca sentimente de teama intensa, de nedepasit, teroare, neplacere sau anxietate extrema care, de obicei, il trezeste pe cel care viseaza. Cosmarurile pot fi cauzate de evenimente traumatice sau conflicte psihologice nerezolvate. Totodata, mai sunt si alti factori care pot contribui la cosmaruri, cum ar fi mancarea inainte de ora de culcare, ceea ce poate mari activitatea creierului in timpul somnului, o anxietate sau un stres, orice eveniment major din viata, incluzand moartea unei persoane dragi. Boala, chiar si febra, pot duce la cosmaruri, precum si o reactie adversa la un medicament, ce provoaca un efect secundar sau lasarea de droguri, dezalcoolizarea sau consumul excesiv de alcool. Cosmarurile se intalnesc la copii mult mai des decat la adulti. Traumele emotionale care perturba somnul copiilor, cum ar fi de exemplu pierderea jucariei preferate sau auzirea unor certuri intre parinti, pot fi neluate in seama de adulti.
Sus In jos
https://nok-nok.forumgratuit.ro
 
Cosmarul, definitie
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Nok - nok ... :: Prima categorie :: Despre vise :: Articole-
Mergi direct la: