Nok - nok ...
Ai fost deconectat Sad
Vrei sa te conectezi din nou ? cioc, cioc
Nok - nok ...
Ai fost deconectat Sad
Vrei sa te conectezi din nou ? cioc, cioc
Nok - nok ...
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Nok - nok ...

Poarta catre o noua lume
 
AcasaAcasa  GalerieGalerie  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Ultimele subiecte
» Cafeneaua de langa plaja
Bloody Mary Cocktail EmptyMier Ian 13, 2010 4:41 pm Scris de daria_ta

» Castigi bani daca esti serios si respecti regulamentul!!!!!
Bloody Mary Cocktail EmptyVin Dec 04, 2009 1:11 am Scris de HoneyBunny

» Filmele copilariei
Bloody Mary Cocktail EmptyVin Dec 04, 2009 1:05 am Scris de HoneyBunny

» La "Motoare"
Bloody Mary Cocktail EmptyLun Noi 30, 2009 3:01 am Scris de Spyder

» .....business
Bloody Mary Cocktail EmptySam Noi 28, 2009 12:53 am Scris de HoneyBunny

» Cuba Libre cocktail
Bloody Mary Cocktail EmptySam Noi 28, 2009 12:28 am Scris de Spyder

» Pina Colada cocktail
Bloody Mary Cocktail EmptySam Noi 28, 2009 12:08 am Scris de Spyder

Radio
PLAY! » Gold FM Romania live in flash player sau media player. Turn off pop-up blocker.
Nok-nok horoscop
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Top postatori
Spyder (108)
Bloody Mary Cocktail Vote_lcapBloody Mary Cocktail Voting_barBloody Mary Cocktail Vote_rcap 
HoneyBunny (99)
Bloody Mary Cocktail Vote_lcapBloody Mary Cocktail Voting_barBloody Mary Cocktail Vote_rcap 
Admin (83)
Bloody Mary Cocktail Vote_lcapBloody Mary Cocktail Voting_barBloody Mary Cocktail Vote_rcap 
Mysterious_N (71)
Bloody Mary Cocktail Vote_lcapBloody Mary Cocktail Voting_barBloody Mary Cocktail Vote_rcap 
daria_ta (55)
Bloody Mary Cocktail Vote_lcapBloody Mary Cocktail Voting_barBloody Mary Cocktail Vote_rcap 
DrunkenFrog (9)
Bloody Mary Cocktail Vote_lcapBloody Mary Cocktail Voting_barBloody Mary Cocktail Vote_rcap 
mell (6)
Bloody Mary Cocktail Vote_lcapBloody Mary Cocktail Voting_barBloody Mary Cocktail Vote_rcap 
Hertzuletz (3)
Bloody Mary Cocktail Vote_lcapBloody Mary Cocktail Voting_barBloody Mary Cocktail Vote_rcap 
googoodoll (2)
Bloody Mary Cocktail Vote_lcapBloody Mary Cocktail Voting_barBloody Mary Cocktail Vote_rcap 
cchebac (2)
Bloody Mary Cocktail Vote_lcapBloody Mary Cocktail Voting_barBloody Mary Cocktail Vote_rcap 
Inima copiilor

 

 Bloody Mary Cocktail

In jos 
AutorMesaj
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 83
Data de inscriere : 16/09/2009

Bloody Mary Cocktail Empty
MesajSubiect: Bloody Mary Cocktail   Bloody Mary Cocktail EmptySam Noi 14, 2009 3:27 am

Bloody Mary Cocktail

Ingrediente necesare
3/70 vodca neutra frapata
6/10 suc de rosii
1/10 suc de lamaie o picatura de Tabasco
2 picaturi de sos Worcester
sare
piper

Acest cocktail este foarte bun atat ca aperitiv, cat si ca o completare la un pranz usor si luat in graba sau, la englezi si la americani, ca un revigorant de dimineata dupa un chef prelungit in ajun. Numele ii vine de la Mary Tudor, fiica lui Henric al Vlll-lea si a Ecaterinei de Aragon, regina a Angliei, numita si Maria cea Sangeroasa, adica Bloody Mary, pentru persecutiile feroce impotriva celor care sustineau, dupa schisma lui Henric al Vlll-lea, reforma in spirit protestant a Bisericii din Anglia. Desigur, cocktailul n-a fost inventat de regina, cl , in anul 1920, de Ferdinand Petiot, barman din Paris, care lucra la Harry’s Bar din Venetia, unul dintre barurile cel mai des frecventate de oamenii de afaceri englezi si americani.
Acestia din urma au contribuit la succesul mondial al bauturii, raspandind peste tot reteta si modul de preparare. in retetarul IBA, din 1961, figura cu urmatoarea reteta: 40 g vodca de 50°, glasata, 60 g suc de rosii glasat, 2 picaturi sos Worchester, suc de lamaie, sare si piper, totul preparat intr-un pahar tumbler cu putina gheata, iar compozitia era amestecata inainte de a fi servita. in a doua codificare, din 1987, se adauga Tabasco, iar dozele sunt exprimate in zecimi. in ultimul retetar al IBA, apare formula indicata mai sus.

Mod de preparare reteta
Se prepara direct in paharul tumbler, cu gheata maruntita, adaugand ingredientele unul dupa altul.
Daca trebuie preparate mai multe cocktailuri, se poate folosi un mixing glass.

Recomandari
Varianta aparuta intr-un retetar din 1955 este destul de curioasa: 1/3 vodca glasata, 2/3 suc de rosii, 2 picaturi deAngostura Bitter, sucul de la o jumatate de lamaie, totul preparat intr-un tumbler mare, cu putina gheata. Sub numele de Virgin Mary este data aceasta varianta, dar fara vodca.

Sus In jos
https://nok-nok.forumgratuit.ro
 
Bloody Mary Cocktail
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Nok - nok ... :: Prima categorie :: Bucataria noastra :: Bauturi :: Cocktailuri-
Mergi direct la: