Nok - nok ...
Ai fost deconectat Sad
Vrei sa te conectezi din nou ? cioc, cioc
Nok - nok ...
Ai fost deconectat Sad
Vrei sa te conectezi din nou ? cioc, cioc
Nok - nok ...
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Nok - nok ...

Poarta catre o noua lume
 
AcasaAcasa  GalerieGalerie  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Ultimele subiecte
» Cafeneaua de langa plaja
Daiquiri Cocktail EmptyMier Ian 13, 2010 4:41 pm Scris de daria_ta

» Castigi bani daca esti serios si respecti regulamentul!!!!!
Daiquiri Cocktail EmptyVin Dec 04, 2009 1:11 am Scris de HoneyBunny

» Filmele copilariei
Daiquiri Cocktail EmptyVin Dec 04, 2009 1:05 am Scris de HoneyBunny

» La "Motoare"
Daiquiri Cocktail EmptyLun Noi 30, 2009 3:01 am Scris de Spyder

» .....business
Daiquiri Cocktail EmptySam Noi 28, 2009 12:53 am Scris de HoneyBunny

» Cuba Libre cocktail
Daiquiri Cocktail EmptySam Noi 28, 2009 12:28 am Scris de Spyder

» Pina Colada cocktail
Daiquiri Cocktail EmptySam Noi 28, 2009 12:08 am Scris de Spyder

Radio
PLAY! » Gold FM Romania live in flash player sau media player. Turn off pop-up blocker.
Nok-nok horoscop
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Top postatori
Spyder (108)
Daiquiri Cocktail Vote_lcapDaiquiri Cocktail Voting_barDaiquiri Cocktail Vote_rcap 
HoneyBunny (99)
Daiquiri Cocktail Vote_lcapDaiquiri Cocktail Voting_barDaiquiri Cocktail Vote_rcap 
Admin (83)
Daiquiri Cocktail Vote_lcapDaiquiri Cocktail Voting_barDaiquiri Cocktail Vote_rcap 
Mysterious_N (71)
Daiquiri Cocktail Vote_lcapDaiquiri Cocktail Voting_barDaiquiri Cocktail Vote_rcap 
daria_ta (55)
Daiquiri Cocktail Vote_lcapDaiquiri Cocktail Voting_barDaiquiri Cocktail Vote_rcap 
DrunkenFrog (9)
Daiquiri Cocktail Vote_lcapDaiquiri Cocktail Voting_barDaiquiri Cocktail Vote_rcap 
mell (6)
Daiquiri Cocktail Vote_lcapDaiquiri Cocktail Voting_barDaiquiri Cocktail Vote_rcap 
Hertzuletz (3)
Daiquiri Cocktail Vote_lcapDaiquiri Cocktail Voting_barDaiquiri Cocktail Vote_rcap 
googoodoll (2)
Daiquiri Cocktail Vote_lcapDaiquiri Cocktail Voting_barDaiquiri Cocktail Vote_rcap 
cchebac (2)
Daiquiri Cocktail Vote_lcapDaiquiri Cocktail Voting_barDaiquiri Cocktail Vote_rcap 
Inima copiilor

 

 Daiquiri Cocktail

In jos 
AutorMesaj
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 83
Data de inscriere : 16/09/2009

Daiquiri Cocktail Empty
MesajSubiect: Daiquiri Cocktail   Daiquiri Cocktail EmptySam Noi 14, 2009 4:06 am

Daiquiri Cocktail

In versiunea traditionala, acest cocktail este stramosul marii familii a cocktailurilor Daiquiri. Se pare ca a aparut in localitatea cubaneza cu acelasi nume, pe la inceputul secolului trecut. in privinta originii sale, exista doua versiuni. Cea dintai povesteste ca un marinar american, negasind intr-o bodeguita (o carciumioara) alte ingrediente in afara de rom, a folosit zahar de trestie, o lamaie mica si putina gheata pisata pentru a-si pregati un amestec care a devenit, mai tarziu, Daiquiri. O alta povestire, pe placul celor mai multi cubanezi, vorbeste despre un inginer cubanez care conducea o mina de mangan din zona Daiquiri. Pentru a putea astampara setea echipelor de muncitori si neavand la dispozitie decat rom, i-a cerut unui taran al carui pamant se invecina cu teritoriul minei, un cos cu lamai si niste zahar si, cumparand gheata de la cel care ii aproviziona de obicei pe minieri, a preparat un amestec asemanator cu cocktailul pe care vi-l prezentam aici. Bautura a avut un asemenea succes, incat muncitorii au raspandit aceasta reteta in toata insula. Orice s-ar fi intamplat, Daiquiri a fost si ramane unul dintre cocktailurile cele mai mult solicitate in lume, pentru proprietatea sa de a potoli setea, potrivit pentru orice ora a zilei, chiar daca prepararea lui l-ar recomanda mai degraba ca fiind un aperitiv.

Ingrediente necesare
6/10 rom alb
3/10 suc de lamaie
1/10 sirop de zahar

Mod de preparare
Se amesteca energic in shaker toate ingredientele, impreuna cu gheata maruntita si se toarna, fill ml, in cupa mica de cocklail

Sus In jos
https://nok-nok.forumgratuit.ro
 
Daiquiri Cocktail
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Nok - nok ... :: Prima categorie :: Bucataria noastra :: Bauturi :: Cocktailuri-
Mergi direct la: