Nok - nok ...
Ai fost deconectat Sad
Vrei sa te conectezi din nou ? cioc, cioc
Nok - nok ...
Ai fost deconectat Sad
Vrei sa te conectezi din nou ? cioc, cioc
Nok - nok ...
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Nok - nok ...

Poarta catre o noua lume
 
AcasaAcasa  GalerieGalerie  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Ultimele subiecte
» Cafeneaua de langa plaja
Parintele istoriei EmptyMier Ian 13, 2010 4:41 pm Scris de daria_ta

» Castigi bani daca esti serios si respecti regulamentul!!!!!
Parintele istoriei EmptyVin Dec 04, 2009 1:11 am Scris de HoneyBunny

» Filmele copilariei
Parintele istoriei EmptyVin Dec 04, 2009 1:05 am Scris de HoneyBunny

» La "Motoare"
Parintele istoriei EmptyLun Noi 30, 2009 3:01 am Scris de Spyder

» .....business
Parintele istoriei EmptySam Noi 28, 2009 12:53 am Scris de HoneyBunny

» Cuba Libre cocktail
Parintele istoriei EmptySam Noi 28, 2009 12:28 am Scris de Spyder

» Pina Colada cocktail
Parintele istoriei EmptySam Noi 28, 2009 12:08 am Scris de Spyder

Radio
PLAY! » Gold FM Romania live in flash player sau media player. Turn off pop-up blocker.
Nok-nok horoscop
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Top postatori
Spyder (108)
Parintele istoriei Vote_lcapParintele istoriei Voting_barParintele istoriei Vote_rcap 
HoneyBunny (99)
Parintele istoriei Vote_lcapParintele istoriei Voting_barParintele istoriei Vote_rcap 
Admin (83)
Parintele istoriei Vote_lcapParintele istoriei Voting_barParintele istoriei Vote_rcap 
Mysterious_N (71)
Parintele istoriei Vote_lcapParintele istoriei Voting_barParintele istoriei Vote_rcap 
daria_ta (55)
Parintele istoriei Vote_lcapParintele istoriei Voting_barParintele istoriei Vote_rcap 
DrunkenFrog (9)
Parintele istoriei Vote_lcapParintele istoriei Voting_barParintele istoriei Vote_rcap 
mell (6)
Parintele istoriei Vote_lcapParintele istoriei Voting_barParintele istoriei Vote_rcap 
Hertzuletz (3)
Parintele istoriei Vote_lcapParintele istoriei Voting_barParintele istoriei Vote_rcap 
googoodoll (2)
Parintele istoriei Vote_lcapParintele istoriei Voting_barParintele istoriei Vote_rcap 
cchebac (2)
Parintele istoriei Vote_lcapParintele istoriei Voting_barParintele istoriei Vote_rcap 
Inima copiilor

 

 Parintele istoriei

In jos 
AutorMesaj
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 83
Data de inscriere : 16/09/2009

Parintele istoriei Empty
MesajSubiect: Parintele istoriei   Parintele istoriei EmptyLun Noi 16, 2009 6:54 pm

Parintele istoriei

Herodot este considerat ca fiind parintele istoriei. Datele exacte ale nasterii si mortii lui nu sunt cunoscute, dar probabil familia lui a fost instarita. Unii istorici cred ca era inrudit cu poetul Panyassis. A fost exilat din Halicarnas de catre Lygdamis pentru un complot impotriva legilor persane.

Dupa exilul sau a petrecut o mare parte din viata sa pe insula Samos. Apoi a calatorit in Asia Mica, Egipt, Grecia si Babilon. In timpul calatoriilor sale a cunoscut unii dintre cei mai mari ganditori ai vremii care l-au pretuit si respectat. Intr-un moment al vietii sale s-a intors in Halicarnas pentru a restabili conducerea constitutionala. In 447 i.Hr. s-a mutat intr-o colonie noua numita Thurii, in Italia sudica; colonie patronata de atenieni. A murit in acest oras, fiind inmormantat in piata publica.

In timpul sederii sale in colonia greceasca, Herodot a scris “Istorii”, prima opera occidentala care nareaza unele evenimente in ordinea cronologica a lor. Opera este impartita in noua parti. In prima parte analizeaza cultura si istoria popoarelor antice, celelalte parti vorbind despre secolul al V-lea i. Hr. si despre razboiaiele greco-persane, cele doua mari centre ale lumii. Informatiile acestei carti au fost obtinute de Herodot in timpul calatoriilor efectuate.
Sus In jos
https://nok-nok.forumgratuit.ro
 
Parintele istoriei
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Nok - nok ... :: Prima categorie :: Istorie, politica si religie :: Istorie-
Mergi direct la: