Nok - nok ...
Ai fost deconectat Sad
Vrei sa te conectezi din nou ? cioc, cioc
Nok - nok ...
Ai fost deconectat Sad
Vrei sa te conectezi din nou ? cioc, cioc
Nok - nok ...
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Nok - nok ...

Poarta catre o noua lume
 
AcasaAcasa  GalerieGalerie  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Ultimele subiecte
» Cafeneaua de langa plaja
Barbati vs Femei EmptyMier Ian 13, 2010 4:41 pm Scris de daria_ta

» Castigi bani daca esti serios si respecti regulamentul!!!!!
Barbati vs Femei EmptyVin Dec 04, 2009 1:11 am Scris de HoneyBunny

» Filmele copilariei
Barbati vs Femei EmptyVin Dec 04, 2009 1:05 am Scris de HoneyBunny

» La "Motoare"
Barbati vs Femei EmptyLun Noi 30, 2009 3:01 am Scris de Spyder

» .....business
Barbati vs Femei EmptySam Noi 28, 2009 12:53 am Scris de HoneyBunny

» Cuba Libre cocktail
Barbati vs Femei EmptySam Noi 28, 2009 12:28 am Scris de Spyder

» Pina Colada cocktail
Barbati vs Femei EmptySam Noi 28, 2009 12:08 am Scris de Spyder

Radio
PLAY! » Gold FM Romania live in flash player sau media player. Turn off pop-up blocker.
Nok-nok horoscop
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Top postatori
Spyder (108)
Barbati vs Femei Vote_lcapBarbati vs Femei Voting_barBarbati vs Femei Vote_rcap 
HoneyBunny (99)
Barbati vs Femei Vote_lcapBarbati vs Femei Voting_barBarbati vs Femei Vote_rcap 
Admin (83)
Barbati vs Femei Vote_lcapBarbati vs Femei Voting_barBarbati vs Femei Vote_rcap 
Mysterious_N (71)
Barbati vs Femei Vote_lcapBarbati vs Femei Voting_barBarbati vs Femei Vote_rcap 
daria_ta (55)
Barbati vs Femei Vote_lcapBarbati vs Femei Voting_barBarbati vs Femei Vote_rcap 
DrunkenFrog (9)
Barbati vs Femei Vote_lcapBarbati vs Femei Voting_barBarbati vs Femei Vote_rcap 
mell (6)
Barbati vs Femei Vote_lcapBarbati vs Femei Voting_barBarbati vs Femei Vote_rcap 
Hertzuletz (3)
Barbati vs Femei Vote_lcapBarbati vs Femei Voting_barBarbati vs Femei Vote_rcap 
googoodoll (2)
Barbati vs Femei Vote_lcapBarbati vs Femei Voting_barBarbati vs Femei Vote_rcap 
cchebac (2)
Barbati vs Femei Vote_lcapBarbati vs Femei Voting_barBarbati vs Femei Vote_rcap 
Inima copiilor

 

 Barbati vs Femei

In jos 
AutorMesaj
Spyder

Spyder


Mesaje : 108
Data de inscriere : 05/11/2009
Localizare : Bucuresti

Barbati vs Femei Empty
MesajSubiect: Barbati vs Femei   Barbati vs Femei EmptyVin Noi 20, 2009 10:39 pm

Pe cand oamenii dormeau in pesteri si se imbracau in piei de animale omorate de propria mana, barbatul era la putere. A urmat si o perioada de matriarhat. S-a revenit la men power! Bineinteles, pana cand femeile au ajuns iar la putere. Stiti vorba cu “se invarte roata”. Prezentul suna bine, viitorul suna si mai bine, sper!

Femeia mi se pare mult mai puternica decat barbatul in ziua de azi. Femeia se epileaza, femeia are durerile lunare, femeia naste, femeia e si gospodina, e si mama, si sotie, ba mai si munceste. Dati-mi un exemplu de job in care femeia nu ar fi la fel de buna ca si barbatul, femei-director, Slava Domnului, fara numar, femei-mecanic am vazut, halterofile, vatman, soferite… S-a dus cu sexul slab, finutz si care sta la gratita, ne-am emancipat, spre disperarea barbatzilor din lumea-ntreaga. Sunt cazuri cand femeia castiga mai mult decat barbatul, munceste mai mult.
Majoritatea femeiilor din ziua de azi sunt mandre ca sunt femei, profita ca sunt femei si ca pot sa rezolve multe lucruri cu un zambet, ca pot sa faca pe neajutoratele si sa vada cum sar 5 barbatzi sa le ajute (cum ar fi, sa zicem prin absurd, ca au ramas fara baterie la masina si 2 strazi se agitau si cautau cabluri ca sa ii incarce bateria de la masina ).

Acum cica suntem civilizati, moderni, traim intr-o societate cu drepturi egale si totusi imi mai aud urechile cateodata “asta e treaba de femeie”. Serios?!?! Ce e treaba de femeie? Datul cu aspiratorul? Spalatul farfuriei din care ai mancat? Am vazut destule exemple. Tu, ca barbat, nu vrei sa-ti ajuti femeia de langa tine?

Poate vine obosita de la serviciu, poate a mai stat si 2 ore peste program, poate n-a mancat la timp sau deloc, poate n-a avut timp de ea pe ziua respectiva… si vine acasa unde te gaseste pe tine, barbatul cu care isi imparte viata si patul, barbatul de la care asteapta ceva care sa o faca sa uite de problemele de pe ziua respectiva si ce primeste femeia, de obicei? “Mi-e foame”, “da si mie aia”, “adu-mi, “fa-mi”, da-mi”, pune-te masa, ridica-te masa.
Eeeeeee, si-acum se revolta, nu eram egali in drepturi? Adica tu ca barbat ai dreptul sa fii obosit si sa fii servit, eu ca femeie nu mai sunt obosita dupa o zi de munca si trebuie sa robotesc si acasa dupa fundul barbatului? Si daca nu vreau? Nu vreau! Sambata si duminica, zilele de relaxare dupa o saptamana de munca … femeia ce face in weekend? Spala, calca, sterge, gateste, menaj.
Nu, femeiea nu este de acord cu asta! Nu ma intelegeti gresit, acum nu o sa stam toti sa ne manance gandacii, dar sa se faca lucrurile impreuna, ii cade coroana barbatului daca da cu aspiratorul sau isi spala farfuria, daca o ajuta cu ceva in casa? Unde scrie ca astea sunt treburi de femeie? Nu pricep, nici nu vreau sa pricep asa ceva! Poate in weekend, ea, femeia, vreaa sa stea sa se uite la televizor, sa faca o baitza cu spuma si saruri, sa se relaxeze sau sa nu faca nimic, da’ nimic! Asta daca nu sunt copii in programul artistic, ca daca avem personaje si copii, femeia nu mai are liniste “a mancat? ce a mancat? si-o fi facut lectiile? ce-a facut la scoala? s-o mai fi batut cu colegul? il mai las putin si il bag la culcare”, e normal, e mama.

Nu vi se pare ca uneori intr-o relatie e o competitie intre barbat si femeie? Daca femeia are o cariera infloritoare, e independenta, barbatul de langa ea se simte in pericol, deja simte nevoia sa fie mai bun. Bine, daca a avut norocul sa aiba barbat langa ea, pentru ca o femeie puternica, desteapta si frumoasa ii sperie pe barbatzi cand vine vorba de o relatie serioasa, pentru ca stiu ca nu ii vor face fatza. Cu toate ca barbatzii destepti isi doresc langa ei o femeie frumoasa, desteapta si de succes, e ca un facut sa se pupe cererea cu oferta foarte rar, si alea sunt cazurile norocoase.

Cunosc barbatzi care au grija de femeile de langa ei, carora le face placere sa gateasca sau sa faca si curatenie in casa. Nu ma uit la ei zicand “ce fraieri”, dimpotriva, ii admir! Dar si mai multi sunt cei care mai sunt inca in epoca de piatra care merg pe principiul: femeia e femeie, eu sunt barbatul in casa si femeia face ce si cand zic eu.

Update:

1. Nu vreau sa spun ca barbatul trebuie sa fie cu aspiratorul de gat, dand cu mopul, spaland vase, stergand aragazul, sa faca pe menajera, ideea era ca daca femeia din viata lui vine obosita acasa, ar putea sa isi puna si singur sa manance si sa isi spele farfuria, nu sa tzipe dupa ea cand o vede ca vrea sa se odihneasca, daca femeia e racita sau, pur si simplu, vrea si ea putin timp pentru ea sau pentru leneveala, barbatul de langa ea sa ridice o scama de jos, sau macar daca n-o ridica sa nu mai faca 10 pe langa, ca are cine sa stranga dupa el. Ideea era sa o ajute in gospodarie, atat cat se pricepe si cum poate.

2. Am incercat sa nu generalizez, sunt cazuri si cazuri, dar cele mai multe sunt cum am zis. Parintii mei au pe cineva care ii ajuta in casa, pentru ca mama daca ajunge la 9-10 noaptea nu mai are timp de gatit, calcat etc. dar are un fix, toamna sta pana la 3-4 dimineata sa isi faca gogosarii, castravetii, rosiile, si mereu ma cert cu ea, e 3 lei un borcan, sa le dea incolo de muraturi, in loc sa se odihneasca, pierde noptile sa puna muraturi si sa faca dulceata. Asa a fost invatata si i se pare ceva normal sa se chinuie, ca trebuie sa aiba ea alea in camara. Ma uit la ea si nu stiu de unde atata energie, atata munca, mai face si prin casa ce se poate, mai are timp sa ma rasfete si mine, sa imi faca manichiura, pedichiura, niciodata nu zice nu. Mamele care si muncesc, pentru mine sunt niste eroine

P.S.Textul acesta a fost scris de o femeie si adaptat de un barbat.
Sus In jos
 
Barbati vs Femei
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Femei vs Barbati

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Nok - nok ... :: Prima categorie :: Sex si relatii-
Mergi direct la: